Son dönemlerde artan terör olayları, vatandaşların psikolojisini de olumsuz etkiliyor. Medyanın dili halkın teröre karşı duyarsızlaşmasına neden oluyor.

Türkiye, 7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden terör olaylarını yaşıyor.  Suruç’taki IŞİD saldırısı ve hemen ertesi gün Ceylanpınar’da polislerin şehit edildiği olaylar terörün fitilini yeniden ateşledi.  Artık hemen her gün yeni şehit haberleri, saldırılar, bomba ihbarları geliyor.

Terör olayları, siyasi ve ekonomik yapının dışında medyadaki sunumu ile bireylerin psikolojilerini de olumsuz yönde etkiliyor.

Terör olaylarının psikolojik etkilerini AjansHaber’e değerlendiren Psikolog Doğan Demirkan Özdemir, toplumumuzun yaşanan olaylara duyarsızlaştığını söyledi.

Geçmişte yaşanan terör olaylarının etkilerini hatırlatan Özdemir, “insanlar şimdi AVM, konser, toplu taşıma gibi kalabalık olan yerlerden korkuyorlar” dedi.

“TOPLUM DUYARSIZLAŞTI”

Toplumumuz duyarsızlaştı. Fazla bir tepki göstermiyor ve ilginçtir, sadece seyirci. Niye duyarsızlaştı bilmiyorum, kişilerin kafası karıştı galiba. Çünkü durup dururken nereden çıktı, nasıl çıktı, niye birden parladı, niye bunlar oluyor. Bu konu biraz farklı diye düşünüyorum. Psikolojik boyuttan baktığımda ise şaşırıyorum, çünkü çok duyarsız kaldık, kanıksadık neredeyse. Her gün sabah işe geldiğimde bugün kaç kişiydi diye sormaktan artık utanır oldum. Bir de öyle bir şey ki, her şeyi bitirmek mümkünken, bitmiş gibi görünürken birden çıkması, ilginç.

“TERÖRE KAYITSIZ KALINIRKEN KENDİLERİ İÇİN KORKMAYA BAŞLADILAR”

Öyle bir korku kültürü gelişti ki, hatırlarsanız bir genç kız toplu taşıma aracında yakılarak öldürülmüştü. Onun sonrasında bayanlar, toplu taşıma araçlarına yalnız binmemeye başladılar, baylar bayanın yanına oturmaktan korkar oldu. Şimdi ise toplu olan yerlerden korkuyorlar, kalabalık olan yerlerden korkuyorlar, kaygı duyuyorlar, evden dışarı çıkmayı istemiyorlar. Yani teröre kayıtsız kalınırken kendileri için korkmaya başladılar. Diğer insanlara bir şey olacak, bir şey oluyor kaygısından ziyade bana bir şey oluyor mu kaygısı, yani bireyselleşme kaygısı başladı.

“TERÖRÜN DİLİ MEDYAYI KULLANIYOR”

Amerika’da 11 Eylül saldırıları sonrasında kişiler genellikle toplu olan yerlerden uzak durmaya başlamıştı ve Amerika hala yaralarını saramadı. Biz bunlardan ders almadık, bu görüntüleri internete koyabildik, televizyonlarda verebildik. Terörün bu işine gelir, terör bunu kullanıyor. Çünkü herhangi birileri vurduğunda, bombaladığında veya bir mayın koyduğunda bunu çekiyor ve yayınlıyor ‘ben güçlüyüm’ diyor. Biz de korkar oluyoruz.

“ESKİDEN ASKERLERİ DÜĞÜN GİBİ GÖNDERİRDİK ŞİMDİ AĞLAYARAK”

Medyanın o kadar büyük bir sorumluluğu var ki. Onun için de toplu olan yerlere giremiyoruz, korkuyoruz bu tür görüntülerden dolayı. Kendimize bir şey olacak, çocuğumuza, eşimize bir şey olacak kaygısı yaşamaya başladık. Önceden askere gönderirken şahısları düğün gibi gönderirdik, şimdi ağlayarak gönderiyoruz. Ne olacağını bilmiyoruz çünkü. Gençlerin büyük bir çoğunluğu da askere gitmek istemiyor.

“BİR ŞEYİ ÇOK GÖSTERMEK DUYARSIZLAŞMAYA NEDEN OLUR”

Onun için de bir an önce bir şekilde önlem alınması lazım. Bir şekilde buna bir çözüm bulunması lazım. Birçok ülke terörle mücadele ediyor. Hiçbirisi bizim gibi yapıyor mu çok merak ediyorum, boy boy fotoğraflar gösteriyoruz. Bir şeyi çok fazla göstermek toplumun duyarsızlaşmasına neden olur.

Bir cevap yazın